Haber

İran Petrol Bakanı: Aras Gaz Sahasında haklarımızın ihlal edilmesine müsamaha göstermeyeceğiz

İran Petrol Bakanı Cevad Övci, yıllardır İran ve Kuveyt arasında çatışmaya neden olan Basra Körfezi’ndeki Aras Gaz Sahası ile ilgili hak ihlallerine müsamaha göstermeyeceklerini belirtti.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre Övci, başkent Tahran’daki Aras Gaz Sahası ile ilgili açıklama yaptı.

Övci, ortak gaz sahasındaki sorunlara ilişkin yaptığı açıklamada, “İran, komşularıyla sınır ve deniz meselelerinin dostane çözümünden her zaman yanadır.” söz konusu.

Ortak petrol ve gaz sahalarının işletilmesinde her zaman müzakere ve karşılıklı anlayış yolunu benimsediklerini belirten Övci, ülkesinin Aras Gaz Sahası’nda ortak hareket etmek istediğini söyledi.

İran’ın Aras Gaz Sahası ile ilgili hak ve çıkarlarının takipçisi olduğunu vurgulayan Övci, “Karşılıklı anlayış ve işbirliği arzusu olmazsa İran, söz konusu kaynakların işletilmesi ve araştırılmasını kendi programına uygun olarak programına dahil edecektir. haklarına ve menfaatlerine saygı duyacak ve haklarının ihlal edilmesine müsamaha göstermeyecektir.” dedi.

Aras/Durra Gaz Sahası

Basra Körfezi’nde yer alan ve 1967 yılında keşfedilen Arash/Durra Gaz Sahası, İran ile Kuveyt arasında yıllardır sorun yaratmaktadır. Gaz sahasının İran tarafındaki kısmına “Arash”, Kuveyt tarafındaki kısmına ise “Durra” adı verilir.

Suudi Arabistan ve Kuveyt, Mart 2022’de Durra Gaz Sahasını geliştirmek için bir anlaşma imzaladı.

İran ise söz konusu anlaşmanın “hukuksuz” olduğunu savunarak bölgede sondaj çalışmalarına başlayacağını açıkladı.

Kuveyt, 3 Temmuz’da bölgedeki deniz sınırının belirlenmesi konusunda İran’ı müzakereye davet ederken, Tahran yönetimi konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Son olarak Kuveyt Petrol Bakanı Saad el-Barak 27 Temmuz’da “Kuveyt, İran sınırının çizilmesini beklemeden Durra Gaz Sahası’nda arama ve üretim faaliyetlerine başlayacak” dedi. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu